بین رشته پزشکی یا دندانپزشکی کدام بهتر است! داروسازی چطور؟ ,

menuordersearch
harfehakharpub.com
۱۴۰۳/۳/۱۵ سه شنبه
(9)
(1)
بین رشته پزشکی یا دندانپزشکی کدام بهتر است! داروسازی چطور؟
بین رشته پزشکی یا دندانپزشکی کدام بهتر است! داروسازی چطور؟

طبق بررسی حرف آخر - رشته پزشکی از زیرمجموعه های شاخه علوم تجربی در انتخاب رشته آزمون کنکور است. طبق دفترچه انتخاب رشته، پذیرش در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی روزانه، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان یا آزاد انجام می‌شود. در این صفحه می‌خواهیم ضمن بر معرفی گرایشهای پزشکی، خیلی از نکات مهم درباره این مسئله را کاوش کنیم به جواب برسیم و پرسش و ابهام های ذهن شما را رفع کنیم تا اطلاعات کافی را بدست آورید. (عنوان اصلی: medicine and dentistry or pharmacy). اگر که شخصی هوشمندانه مطالعه کند و روش علمی برای یادگیری سریعترداشته باشد؛ برای بهبود شرایط خود، می‌تواند زمان بیشتری را تفکر درباره برنامه ریزی شغلی و تحصیلی دانشگاه کند. به هر حال، شما بایستی برنامه های زیادی برای انجام دادن، پروژه‌هایی برای کار کردن داسته باشید. بنابراین ساعت‌ها صرف جستجوی مقالات علمی و مجلات مشاروه نکنید چراکه اینجا شما هه نکات مهم را در دسترس خواهسد داشت.

-

تخصص های شاخه پزشکی
قلب، گوش و حلق و بینی، جراح عمومی، متخصص رادیولوژی، متخصص پوست، متخصص رادیوتراپی (پرتو درمانی)، متخصص اعصاب و روان، (روانپزشک)، متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی)، جراحی مغز و اعصاب، متخصص بیهوشی، متخصص پاتولوژی، متخصص داخلی، جراح و متخصص زنان و زایمان، اورولوژی (جراح کلیه و مجاری ادراری)، جراح و متخصص چشم، متخصص بیماری های عفونی، متخصص بیماری های کودکان، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، پزشکی قانونی، پزشکی ورزشی، طب اورژانس.


در حال حاضر، نظام آموزش پزشکي عمومی، شامل 4 دوره علوم پايه، فيزيوپاتولوژی، کارآموزی بالينی و کارورزی بالينی است؛ دوره علوم پايه پزشکي 5 ترم است که با اتمام آن،‌ دانشجويان مجاز به ورود به فيزيوپاتولوژي هستند و پيش از ورود به مرحله بعد،‌ امتحان جامع علوم پايه از همه انان به طور سراسری و همزمان، توسط وزارت بهداشت گرفته میشود و قبول‌شدگان، مجاز به ورود به دوره فيزيوپاتولوژی میشوند. اين امتحان، شامل مباحث تدريس شده پايه است، میزان درامد پزشکی با توجه به نوع تخصص، سابقه، محل فعالیت خصوصی یا دولتی، مطب شخصی) متفاوت است. میزان درامد پزشک عمومی بصورت متوسط بین 15 الی 20 میلیون تومان در ماه تخمین زده شده است و با توجه به عوامل مختلف ممکن است بیستر یا کمتر شود! پس نمیتوان بطور دقیق حق الزحمه دقیقی برایش در نظر گرفت.

آخرین تغییرات کنکور 1403 و 1404 | اطلاعات کامل و اخبار جدید

 

اما کسی که در رشته دندانپزشکی دارای مدرک فوق تخصصی جراحی فک و صورت باشد درآمدی بالغ بر 4 میلیارد تومان در سال دارد به همین سبب می‌توان این شغل را جزو پردرآمدترینها دانست. اما دیگر دندان پزشکان با توجه به محل و شرایط کار درآمد متفاوتی دارند​. اگر در اماکن خصوصی کار کنند، درآمد بالاتری دارند. در کلینیک ها دندان پزشک حقوقی ثابت دریافت میکند و به ازای هر بیمار نیز درصدی بعنوان حق العمل دریافت میکند.

 

تخصص های رشته دندانپزشکی
تخصص بیماری های لثه ( پریودنتیست)، تخصص درمان ریشه (اندودنتیست)، تخصص تشخیص بیماری های دهان و دندان، تخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، تخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت (پاتولوژیست دهان و دندان)، تخصص جراحی دهان، فک و صورت، تخصص ارتودنسی، تخصص رادیولوژی فک و صورت، تخصص دندانپزشکی اطفال، تخصص پروتزهای دندانی

 

 

کار اصلی یک دندان پزشک تشخیص و درمان بیماریهای دهان و دندان است. رشته دندانپزشکی در مقطع دکترای عمومی مرتبط با شیوه رعایت بهداشت پیشگیری یا درمان انواع بیماریهای دهان و دندان است. علمی تخصصی است که می‌توان با آن پیشرفت زیادی کرد.  در نهایت: «یک شغل خوب از یک تلاش نباید کمتر از این باشد و باید به قول خود مشاوران اینده ساز باشد. حالا باید این فرصت ها را به غنیمت تبدیل کنیم.» در این مرحله مشاور میتواند هدف اصلی را با وضعیت مقایسه کند و تلاش را ارزیابی کند. این خلاصه خوبی است زیرا فقط بر روی ایده بزرگ در برنامه تمرکز می‌کند، مثال با اهمیتی را که برای نشان دادن این ایده بزرگ استفاده شده است کار می‌کند تا مثل برنده کار کنید.

 

مراکز فعالیت در شاخه پزشکی
مطب شخصی، بیمارستان های دولتی و خصوصی، درمانگاه ها، اورژانس، مراکز بهداشتی درمانی، کلینیک ها.


اما نکته مهم قابل تأمل اینست که خیلی از افراد جامعه صرفأ به دلیل منزلت و جایگاه اجتماعی بالا، درآمد و بسیاری دیگر مزایا بسمت شاخه های پزشکی راه پیدا می‌کنند. این در حالیست که اغلب افراد بدون آگاهی و شناخت استعدادها و علایق خود، در انتخاب رشته مناسب تصیلی - آینده شغلی، دچار اشتباه می‌شوند و چه بسیار کسانیکه حتی با قبولی در این گرایش علمی، بعضا نیمه راه آن را رها کرده و یا با ادامه غیر اصولی آن، عامل خیلی از مشکلات خواهند شد.

اطلاع از شرایط مهم انتخاب رشته کنکور 1403 مجازی با حرف آخر

 

هنگامی که بچه ها این ایده را دارند، معلم می‌تواند تلاش های دانش آموزان را هدایت کند. ما در ابتدا این کار را در یک محیط کل کلاس انجام می‌دادیم و کار گروهی کوچک را برای بعد ذخیره می‌کردم. مجدداً، معلم توضیحی در مورد هدف فرآیند کلی و هر یک از مراحل ارائه می‌دهد. معلم بچه ها را راهنمایی می‌کند که سعی کنند ایده اصلی را شناسایی کنند، لیست ها و دنباله ها را خلاصه کنند، و چیزهای بی اهمیت را حذف کنند، و همیشه به خلاصه یک جمله از پاراگراف ختم می‌شود. همانطور که دانش آموزان پیشرفت می‌کنند، معلم کمتر و کمتر انجام می‌دهد. بنابراین، ممکن است به جای اینکه بگوید: «کار بعدی که انجام می‌دهیم این است که اطلاعات بی‌اهمیت را خط بزنیم»، ممکن است بگوید: «بعد چه کار کنیم؟»

برای دختر رشته پزشکی یا دندانپزشکی کدام بهتر است! رشته داروسازی چطوره
برخی از مطالعات پیشنهاد می‌کنند که به بچه‌ها آموزش دهید که از خودشان سؤال بپرسند تا خود را در این فرآیند راهنمایی کنند (مالون و ماستروپیری، 1992). بنابراین یاد می‌گیرند که از خود بپرسند: «ایده اصلی اینجا چیست؟ چه چیزی بی اهمیت است و می‌توان آن را حذف کرد؟ چگونه می‌توانم ایده اصلی را به زبان خودم بازگو کنم؟» ایده ی بدی نیست. بسیاری از کسانی که از دبیرستان و روش های تشریحی به کنکور رفته اند و با روش سوالات و نحوه برخورد با امتحانات آشنا نیستند، روش مطالعه خود را یافته و باید از تشریحی به امتحانی تغییر دهد. همچنین به دلیل سختی سوالات باید بیشتر مفهومی بخواند تا بتواند در زمان لازم به سوالات کنکوری پاسخ دهد.


اهمیت سوم آزمون های آزمایشی؛ کاهش استرس و اضطراب با توجه به تغییرات روانی، مواجهه با مطالب جدید و غیر تکراری باعث ایجاد استرس و فشار در فرد می‌شود. زیرا برای هر داوطلب، بخش جدید و جدیدی از زندگی اوست که باعث استرس و اضطراب او می‌شود، به خصوص که این قسمت غیر تکراری سرنوشت او را رقم می‌زند و سرنوشت و آینده او را رقم می‌زند که باعث تشدید داوطلبی می‌شود. اضطراب یکی از راه های کاهش استرس، گنجاندن بحث عادی سازی و تکرار است.

 

رشته دندان پزشکی تلفیقی از علم پزشکی، هنر و ابتکار است یعنی شما صرفا اگر فردی باهوش هستید برای دندان پزشک شدن کافی نیست بلکه باید فردی باهوش، با ابتکار به عمل بالا و هنردوست باشید. برای مثال برای قوی شدن در کار عملی در درس‌هایی مانند مورفولوژی دهان و دندان و پروتز دانشجویان با گچ کار می‌کنند. دروس تخصصی این رشته با دروس دوره‌ی دبیرستان بسیار متفاوت هستند اما میتوان گفت باید به درس زیست شناسی علاقه‌مند باشید.

 

 

 

 

واحد های اختصاصی این رشته به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته‌ی اول در دو سال ابتدایی تحصیل قبل از امتحان جامع علوم پایه ارائه می‌شوند که شامل دروس پایه‌ی پزشکی مانند فیزیولوژی عمومی، آناتومی عمومی، باکتری شناسی، بیوشیمی، ژنتیک و ... هستند. دسته دیگر دروس اختصاصی در طول چهار سال انتهایی که بعد از قبولی در آزمون جامع علوم پایه ارائه می‌شود که شامل دروس جراحی، پریودونتیکس، اندودونتیکس، پاتولوژی دهان، ترمیمی، پروتزهای دندانی و ... می‌باشند.

از نظر بازار کار و میزان درامد چطورن ؟ کدام بهتر است دندون یا پزشکی؟ دروس دوران تحصیل، راهنمای مزایا و معایب!

قبلا اشاره شد که بازار کار و میزان درامد این رشته ها چطور هستند، اما در این ایام اخیرا سطح درآمد دندان گویا بسیار بهتر از مابقی است؛ اگر در حال برنامه‌ ریزی هستید و قصد جدی دارید تا بیشتر آشنا شوید، 1- دوره اول: علوم پایه. 2-دوره آناتومی: (آشنایی با شکل ظاهری بدن، سیستم خون رسانی، اسکلت بدنی، سیستم عصبی، نواحی مختلف مغز، چشم و..). 3-دوره بافت‌شناسی (آشنایی با بافت‌شناسی کمی دقیقتر در رابطه با آنچه که در دوره آناتومی مطالعه شده، با سلول‌های تشکیل دهنده هریک از اعضای بدن، نحوه عملکرد، قرارگیریشان کنار هم آشنا می‌شوید.) 4-دوره جنین‌شناسی (کسب اطلاعات از ابتدای دوران شکل گیری جنین تا زمانی که اجزای بدن او بطور کامل شکل می‌گیرد.) 5-دوره فیزیولوژی (اشنایی با عملکرد هر یک از اعضای بدن)

 

داوطلب با شرکت در آزمون های متوالی در طول سال تحصیلی، کنکور+ تست را طبیعی می‌کند و با شناخت محیط خود، دیگر استرس تازه بودن را ندارد و می‌تواند با رویکردی مناسب با آن مقابله کند. البته این همه فشار کم است، کمک زیادی به این مقوله می‌کند اما از شور و طراوت آن نمی‌کاهد. چهارمین اهمیت آزمون های آزمایشی: شناسایی نقاط قوت و ضعف با انجام تست می‌توانید نقاط ضعف و مشکلات آنها را پیدا کرده و آنها را برطرف کنید. گاهی اوقات که شما یک مبحث را می‌خوانید و فکر می‌کنید آنرا آموخته اید، وقتی نوبت به ارزیابی مبحث می‌رسد.

 

در 10 آزمون مبحثی شرکت کنید متوجه می‌شوید که آن مبحث را ناقص یاد نگرفته ایم و به آن مسلط شوید. یادگیری ناقص یکی از جدی ترین اشکالات جستجوگری است زیرا وقتی چیزی را می‌خوانیم، اما ناقص است، اعتماد به نفس کاذب پیدا می‌کنیم و به سراغ آن موضوعات می‌رویم. و به سراغ تستهایی میرویم که در اکثر موارد نمی‌توانیم‌ آنها را حل کنیم یا دیر جواب داده ایم که وقت و استرس را تلف میکنید، بنابراین وقتی با چنین چیزی مواجه می‌شویم متوجه میشویم که او این پست را ناقص خوانده. باید به این موضوع برگردیم مطالعه کنیم. ممکن است متوجه شویم که در یک قسمت ضعف جدی داریم و اصلاً نمیتوانیم سوالات قسمت را بدون فکر کردن به زمان حل کنیم.

 


سپس باید به فکر آن باشیم، چه با - VOD های کمک آموزشی و با درس های تخصصی، تا نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنیم. در آنجا نیز می‌توانید به نقاط قوت خود پی ببرید که در اینصورت باید آنها را ثابت نگه دارید و سعی کنید در مدت زمان کوتاهی به آنها پاسخ دهید. پنجمین اهمیت آزمونهای آزمایشی: مدیریت زمان همانطور که می‌دانید مدیریت زمان یکی از اصول درسی است. شاید شنیده باشید که وقتی داوطلبان جلسه آزمایشی خود را ترک می‌کردند، زمان بسیار کمی داشتند و حتی نمی‌توانستند برخی از پرسشها را بخوانند.

 

رشته های تخصصی شامل جراحی فک و دهان، تخصص اندودونتیکس(ریشه درمانی)، تخصص ترمیمی، تخصص پاتولوژی، تخصص رادیولوژی، تخصص پروتزهای دندانی (شامل ایمپلنت و پروتزهای کامل،پارسیل و ثابت)، تخصص پریودونتیکس (بافت های اطراف دندان)، تخصص بیماری‌های دهان و دندان و تخصص ارتودنسی است که طبق شرایط امروز جامعه آینده کاری تخصص ارتودنسی و پروتز‌های دندانی به نظر بهتر است. توانایی تشخیص بیماری‌های دهان و دندان و اقدام به درمان آن‌ها در حد یک دندانپزشک عمومی از جمله مهارت‌هایی است که فارغ‌التحصیلان این رشته به دست می‌آورند.

  • دندانپزشکی برای دختر بهتر است یا پسر؟ پرستاری و دارو سازی چی؟

دوره کارشناسی پرستاری حدود 8 ترم است و 4 سال طول می‌کشد، در سطح دکتری شخص میتواند رئیس بیمارستان شود؛ با ارتقای شغلی پرستار میتواند سرپرستار بشه و بعد از گذراندن طرح میتواند خدمت کند و پیرو دستورات پزشک عمل کند، پرستارها بایستی ارتباط عمومی خوبی با بیمار داشته باشند؛ برای قبولی تهران باید 50% میانگین کل نمرات را داوطلب کسب کند و برای شهرستانها نیز 40% را اخذ کند. رشته دندان نیز همانند پزشکیها ازمون علوم پایه دارند که حدود 5 تا 6 سال طول خواهد کشید و واحد کمتری از آن دارد. گرایش دارو نیز 5 تا 6 ساله است و کسانی که مایل به ورود به آن هستند باید شیمی را قوی بزنند در دفترچه.

 

بدلیل اهمیت مدیریت زمان است که تنها با شرکت در آزمون های آزمایشی و کسب تجربه به دست می‌آید. یکی از تمرین‌های مدیریت زمان، تست تمرینی است، به این معنی که باید بدون حل سوال، تا زمانی که از سختی، در دسترس بودن و سختی موضوع آگاه نشدید، تمرین کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا از این سوال رد شوید یا خیر. که خواهد شد. بعداً در یک مقاله به آنها پرداخته خواهد شد و من جداگانه توضیح خواهم داد. اما دوستان خوبم یه سبک جدید از امتحانات هست که خیلی کمکتون میکنه و سوالاتی شبیه سوالات کنکور خواهید دید. برای مشاهده ویژگی های آزمون 20 حرف آخر که می‌توانید با استفاده از‌ آنها 20 بار در 40 روز کل دوره را مرور کنید، کافیست روی لینک مربوطه کلیک کنید.


آیا از آنالیز تست می‌دانستید که ... یکی از ارکان اصلی حائز اهمیت، تحلیل آن است. کار بدون تجزیه و تحلیل ارزش آن را دارد؟. در فرایند تحلیلی با نکاتی مواجه می‌شوید که با هیچ روش مطالعه و منبعی به دست نمی‌آید. نقاط قوت و ضعف، یادگیری کافی در بررسی امتحان به دست می‌آید. در واقع آنالیز نیمه دیگر انست. باید سعی کنید بعد از ظهر روز آزمون این کار را انجام دهید. آیا می‌دانستید که می‌توانید در طرح انگیزشی نخبگان حرف اخر نیز شرکت کنید؟


امید بستن به این گرایشها انگیزه حضور در فضا را ایجاد می‌کند و روند خوب مطالعه را ادامه می‌دهد. جاده کنکور طولانی و پر از تله های ناامیدی است. به نظر من یکی از مهمترین روش های ایجاد انگیزه تلاش برای تکمیل و رسیدن به برنامه استراتژیک است. در مورد برنامه، آزمایش در چند بازه زمانی خود را نشان می‌دهد. اولی در تابستان، دومی در اوایل زمستان و سومی در اواخر زمستان و حوالی نوروز که ایده نوروز می‌تواند داوطلب را از ایده خام بودن دور کند و دو مورد آخر جمع بندی است. دوره ها می‌تواند به انگیزه کمک کند. اهمیت پکیجها در تجربه ای است که از طریق آن نقاط قوت تشخیص داده می‌شود!

 

به‌طور عمده، پزشکی سخت‌تر از داروسازی به‌حساب می‌آید. پزشکی سه سال بیشتر زمان می‌برد و عموما ساعت‌های طولانی و فشرده‌تری، مخصوصا در پایان، دارد. فارغ‌التحصیلی در هر رشته‌ای از دانشگاه دست‌آورد بزرگی محسوب می‌شود، اما رشته پزشکی بدون شک رس آدم را می‌کشد! حجم زیاد دروس، ساعات طولانی و امتحانات دشوار باعث می‌شود که بگویند برای فارغ‌التحصیل شدن به‌عنوان یک دکتر باید هفت‌خوان رستم را طی کنید! بااین حال اگر می‌خواهید پزشک شوید، نگذارید که ترس از دروس دل‌سردتان کند. نمی‌گوییم که شبهای طولانی و سحرخیزی نخواهید داشت اما اگر اشتیاق آن را داشته باشید مطمئنا ارزشش را دارد.

 

دندانپزشکی هم مانند پزشکی دارای رشته عمومی پایه و رشته های تخصصی است. افرادی که مایل هستند در حوزه دهان و دندان طبابت کنند، ابتدا باید به مدت 6 تا 7 سال دوره عمومی دندانپزشکی را سپری کنند.‌ آنها در این مدت هرچیزی که باید در ارتباط با دهان و دندان بدانند را یاد گرفته و تمرین می‌کنند.‌ آنها تقریبا از همه چیز سر در میاورند ولی به صورت تخصصی زمان و دانش بسیار عمیقی در هر شاخه ندارند. مثلا‌ آنها عصب کشی دندان انجام می‌دهند و وارد هستند اما اگر یک مورد عصب کشی بسیار پیچیده باشند ترجیح می‌دهند خودشان آن را انجام ندهند و بیمار را به یک متخص عصب کشی ارجاع دهند.

  • مقایسه بین رشته پزشکی و دندانپزشکی از نظر رتبه قبولی 1403، واحد های درسی، پرستیژ شغلی

اولین جنبه ای که میخواهید این 2 رشته را با هم مقایسه کنیم از دیدگاه رتبه قبولی است؛ در بین رتبه های زیر 100 معمولا "محدودیت رشته پزشکی بیشتر و حدود 80% پزشکی 15% و حدود 5% نیز داروسازی انتخاب میکنند؛ اما در رتبه های 3 رقمی از طرفی بخاطر کمتربودن ظرفیت دندونپزشکی و از طرفی دیگر محدودیت پزشکی میشود گفت که رتبه موردنیاز این دو رشته تقریبا "باهم برابر و معمولا" با اختلافی اندک 50 ها تا 100 رتبه ی رشته پزشکی رتبه بهتری میخواهد. 2مین جنبه از منظر واحدهای درسی است، مدت موردنیاز برای دندانپزشکی عمومی معمولا "6 ساله و تعداد واحدهای درسی 217 است اما برای پزشکی عمومی مدت 8ساله و 290 است.

 

روز آزمون معلوم نیست چه شرایطی در انتظار شماست، گاهی اوقات کارها طبق برنامه شما پیش نمی‌رود، 4 ساعت دیگر حساب می‌کنید و نباید آن را از دست بدهید. شما باید این اصطلاحات را امتحان کنید. نکات پایانی: فیلم های اموزشی بخشی از مسیر موفقیت است و بدون آن عبور از سد کنکور سخت است، پس تدریس ها را جدی بگیرید. خب دوستان خوبم اهمیت آموزش ویدئویی را هم اشاره کردیم؛ امیدوارم مفید بوده باشد و مطمئنم نظر یا سوالی در این زمینه دارید کامنت کنید یا از طریق چت برای ما ارسال کنید.


اهمیت یادگیری موثر و اهمیت فراگیری از هیچکس پنهان نیست و هر ساله تعداد زیادی از داوطلبان در موسسه زیادی شرکت می‌کنند. با قاطعیت می‌توان گفت که اکثر رتبه های برتر حجزو موسه حرف اخری اند. تیم ما به شما امکان می‌دهد در طول سال بارها و بارها خود را در چارچوب یک سیستم رسمی تحلیل کنید. در این نهاد داریم یادآور شویم با ما موفقیت را کسب کنید.


کم نیستند داوطلبانی که از دانش علمی عالی برخوردارند و با شرایط عالی کار کردند اما به دلیل عدم تجربه در برگزاری روز بسیار بدی را سپری کردند و به نتیجه مطلوب نرسیدند. در طول سال باید به طور مرتب خود را در روز با در منابع آزمایشی و یادگیری مهارت های کم به صورت حرفه ای تجسم نکردند. با شرکت در طرح طلایی موسسه، شما این فرصت را خواهید داشت که نحوه رسیدگی به سوالات دشوار و ساده را بیاموزید و درک کنید که اگر سوالی سخت و پیچیده به نظر می‌رسد، به اندازه سایر رقبای شما دشوار خواهد بود.


بسیار مهم است که با انجام برنامه قطاری یاد بگیرید که برنامه ریزی منسجم را با تله آموزشی پشت سر بگذارید و وقت خود را به راحتی با پاسخ دادن به پرسش هایی هایی که می‌دانید تلف نکنید. بدن شما باید به یک جلسه تست حدودا 4 ساعته با انرژی زیاد عادت کند و این توانایی را فقط با انجام جلسات منظم می‌توانید تقویت کنید. تجربه مهم دیگری که به اهمیت شرکت در گروه پی می‌برید مدیریت زمان است. ممکن است در اولین امتحانات با مدیریت زمان مشکل داشته باشید. اما این مشکل باعث می‌شود که سعی کنید زمان خود را برای هر درس مدیریت کنید و با مشکل محدودیت زمانی مواجه نشوید.

 

متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
متخصص ترمیمی و زیبایی دندان می‌تواند طیف وسیعی از خدمات دندانپزشکی را انجام دهد. ترمیم های پیشگیرانه و محافظه کارانه، تامین زیبایی ظاهری دندان ها، ترمیم و بازسازی دندان های طبیعی، بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها با استفاده از داروهای خاص، ترمیم تاج دندان با مواد همرنگ دندان، لمینت، ونیر کامپوزیت و آمالگام در حیطه وظایف متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است. رزیدنتی این رشته نیز سه ساله است

 

متخصص دندانپزشکی کودکان یا دندانپزشک اطفال
این تخصص دندانپزشکی همانطور که از نامش پیداست مربوط به پیشگیری و درمان بیماری های دهان و دندان کودکان است و از تخصص های خاص دندانپزشکی است. مراقبت های ویژه از دوران نوزادی تا کودکی و حتی بلوغ، عادات مکیدن انگشت و پستانک، ترمیم دندان های شیری، روکش دندان شیری، استفاده از فضا نگهدار در مواقعی که دندان شیری زودتر از موعد از دهان کودک خارج شده باشد. استفاده از مواد مسدود کننده شیارهای دندان به منظور مقاوم سازی دندان آسیای کودک در حیطه مسئولیت های متخصص دندانپزشکی کودکان است.

  • در هنگام ادامه تحصیل و گرفتن تخصص در رشته های علوم پزشکی، چه شرایطی لازم است؟

با وجود آنکه تخصص شامل چندین رشته است اما همگی پرطرفدار نیستند و رقابت اصلی برای پذیرش در چند گرایش محدود است؛ مانند تخصص چشم پزشکی با ظرفیت کم آن  و برای شرکت در آزمون دستیاری پزشکی، حداقل باید نصف طرح عمومی را پاس کرد باشید. در تخصص زنان و زایمان و روانپزشکی غیر از آزمون کتبی، مصاحبه نیز دارد و پزشکی قانونی نیز سنتان باید کمتر از 40 باشد. شما حداقل باید 12 سال از لحاظ مالی هیچ مشکلی نداشته باشید تا بتوانید تخصصها را دریافت کنید. پزشکی عمومی 7 سال، طرح تعهد اجباری 2 سال و حداقل 3 الی 5 سال نیز دوره تخصص طول خواهد کشید. در دوران طرح تخصص، اگر دانشگاه موافقت کند می‌توانید مطبشخصی خود را تاسیس کنید و در کنار کار در بیمارستان، آنجا نیز فعالیت کنید. البته در بعضی از گرایشها شرایط تاسیس مطب موجود نیست و حداقل 15 سال طول میکشد که این کار را انجام دهید.

 

نکته مهم دیگر این است که دانشگاها دارای برنامه راهبردی جامعی هستند و باید به این نکته توجه داشته باشد که در طول سال تعداد زیادی کتاب برای آمادگی مطالعه کنید. پس اگر این مطالعه ساختاری و بدون برنامه نباشد، قطعا با مشکل مواجه خواهید شد. برای برنامه ریزی یا باید به مشاور مراجعه کرد یا با شرکت در جامعی داشت. اگر مشاور ندارید حتما از طرح استراتژیک سازمان و برنامه ریزی ما استفاده کنید. این برنامه استراتژیک مسیر شما را به سمتی مشخص می‌کند. شما تصدیق می‌کنید که نمی‌توانید یک برنامه تحصیلی یک ساله مناسب را بر اساس تجربه شخصی خود ایجاد کنید. دلیل این امر این است که شما تجربه کار با همه مدل های آموزشی را ندارید.

 

اما مشاور تجربه کار با دانش آموزان و مدل های مختلف را دارد و از طرفی برنامه راهبردی امتحانات توسط مشاوران مجرب بر اساس تجربیات دانش آموزانی که در سال های گذشته تدوین می‌شود. مطمئن باشید با داشتن یک برنامه استراتژیک جامع و صحیح با در نظر گرفتن فاکتورهای فراوان می‌توانید بهتر مطالعه کنید و روز به روز از پیشرفت خود مطلع شوید. این برنامه یک راه حل خوب مخصوصا برای ماینرهایی است که سردرگم هستند و نمی‌دانند از کجا شروع کنند و برنامه ای برای مرور درس های خود ندارند. پس بهترین راه بهره مندی از تجربیات مشاورانی که این را طراحی کرده اند و تکیه بر برنامه ای است که سال ها برای تعداد زیادی از دبیرستانی ها موثر بوده است.

 

متخصص دندانپزشکی جامعه نگر
هدف از دندانپزشکی جامعه نگر آگاهی و ایجاد روش های پیشگیری و تمرین این روش ها در جامعه و آشنایی با سیستم ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در کشور است. دندانپزشکانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند پس از پایان دوره دندانپزشکی عمومی دوره 3 ساله تخصص در این رشته را با موفقیت گذرانده و در این رشته فارغ التحصیل می‌شوند .دانش آموختگان این رشته به عنوان اساتید دانشگاهی اطلاعات لازم را به مجریان طرح آموزش می‌دهند. سپس مجریان آموزش دیده برای کودکان در مهد کودک ها و دبستان ها پرونده های بهداشتی تشکیل می‌دهند.

مهمترین اقدامات متخصص دندانپزشکی جامعه نگر


مواردی که این اساتید به مجریان طرح آموزش می‌دهند از این قبیل است :

آموزش اجزاء دهان و دندان به طور کامل برای افراد بالای شش سال در مدارس
برنامه ریزی برای مراقبت های بهداشتی در جامعه
اهمیت دندان شیری
نحوه نگهداری از دندان ها
شیوه مسواک زدن صحیح
گرفتن تست های غربالگری

  • مصاحبه با دانشجوی رتبه تک رقم و دو رقمی منطقه یک دو و سه کنکور - قبولی پزشکی تهران 1403

شما ممکن است یکی از 20 نفر اول مدرسه خود و حتی یک دانش آموز سال اول باشید. اما وقتی در کنکور شرکت می‌کنید نتیجه دلخواه را نمی‌گیرید. این اصلا تعجب آور نیست. نکته مهم تراز شما با جامعه آماری بالاست; چرا که جامعه آماری بالا می‌تواند این امکان را فراهم کند تا رتبه نهایی شما را بر اساس نمره پیش بینی کنید و شاید رتبه شما در مدرسه به تنهایی کافی نباشد. در واقع شرکت در 20 آزمون سوالات احتمالی حرف آخر تجربی با جامعه آماری زیاد نوعی شبیه سازی واقع بینانه برای تعیین علمی موقعیت شماست.

 

شاید شما در حال شرکت در بحثی هستید که جامعه آماری آن تنها 100 نفر است و شما نفر دهم هستید. اما باید ببینید در آزمونی که تعداد شرکت کنندگان آن بیش از 10 هزار یا 50 هزار نفر است چه سطحی می‌گیرید تا دید واقع بینانه تری به وضعیت خود داشته باشید تا پس از دیدن نتیجه خود شوکه نشوید. کنکور! باید انگیزه ایجاد کنید باید بدانید وقتی هدف بلندمدتی را انتخاب می‌کنید، در این دوران یک سری فراز و نشیب ها در راه رسیدن به هدفتان وجود دارد. بیایید واقع بین باشیم. برای حدود 10 ماه واقعاً هیجان زده و پرانرژی بودن برای رسیدن به هدفی مثل کسب نتیجه خوب بسیار سخت است و بسیاری از افراد نمی‌توانند این کار را انجام دهند. آیا می‌دانید چرا این کار اینقدر پیچیده و دشوار است و ممکن است انگیزه خود را از دست بدهید؟


مشکل اینجاست که 10 ماه اخری نتیجه ملموسی از پیشرفت و کار خود نخواهید دید. اما با شرکت در تست های بتا، هر 2-3 هفته یک بار کارنامه می‌گیرید و نتیجه کارتون را به صورت ملموس می‌بینید. کارنامه هایی که با دریافت می‌کنید دو حالت دارند. حالت اول این است که در انیمیشن پیشرفت کرده اید و تعادل خود را نسبت به دفعه قبل بهتر کرده اید، این باعث افزایش انگیزه شما می‌شود. در مورد دوم ممکن است تعادل پایینی داشته باشید، نگران نباشید زیرا این گزارش به شما می‌گوید که چگونه اشتباه کرده اید یا باید بیشتر تلاش کنید و یک سری تغییرات ایجاد کنید.


البته ممکن است مورد سومی هم وجود داشته باشد و آن این است که می‌بینید تعادل شما پایین می‌آید و انگیزه خود را از دست می‌دهید. ممکن است بپرسید چرا این اتفاق می‌افتد؟ خوب، این به این دلیل است که شما نسبت به آزمون آزمایشی نگرش اشتباهی دارید و در واقع به دنبال مقصر هستید. پس بهتر است بدانید که در این شرایط در حال پیشرفت هستید و زمانی که مسیر خود را تغییر می‌دهید سطح شما بالا می‌رود. مطمئن باشید با اصرار بر روش اشتباه، هرگز به نتیجه بهتری نخواهید رسید. این ممکن است باعث از دست دادن شما شود.


آزمایش و از دست دادن انگیزه. پس یکی از خطراتی که ممکن است هدف شما را برای کنکور در ماه های آینده به خطر بیندازد این است که پس از نگرفتن نتیجه مطلوب از آزمون و عدم درخواست، به جای تغییر روش، آزمون را مقصر بدانید و از آن دور شوید. باید بدانید که اگر از تست های بتا دور بمانید، تنها خواهید بود و دیگر نظارتی بر روند انیمیشن وجود نخواهد داشت. در ضمن مطمئن باشید اگر چنین اتفاقی بیفتد نتیجه گرفتن برای شما بسیار سخت و حتی غیر ممکن خواهد بود. چون شما از خودتون یه اقامت دائم به اسم تست رو رد کردید.

  • حداقل رتبه و درصد لازم برای قبولی پزشکی، رشته دندانپزشکی و دارو چقدر است! معدل پایین ! چرا و چگونه ؟

قبلا اشاره شد که دوره پزشکی 6 تا 7 سال طول می‌کشد، 2 سال برای دوره علوم پایه است و این تایم بستگی به تیپ دانشگاه و.. است، بعد ان دوره فیزیوپاتولوژی بمددت 3 ترم و بعدش دوره شیف بیمارستان و.. است، برای قبولی تهران شخص باید 75% بزند و برای شهرستان ها 60% نمره دفترچه لازم است. یکی دیگر از عوامل مهم در اهمیت کسب نمرات خوب است، اجباری است که رویکرد و استراتژی بهتر تحمیل می‌کند. باید بدانید که اگر می‌خواهید کنید، باید سرفصل های ذکر شده در برنامه را مطالعه کرده و خود را آماده کنید. این اجبار شما را به خواندن و خلاصه کردن موضوعات خاص در یک زمان خاص سوق می‌دهد. جالب است

 

که اگر مرجعی وجود نداشته باشد، ممکن است یک روز بدون نگرانی یا اتلاف وقت مطالعه کنید. اما وقتی می‌دانید که باید در تاریخ مشخصی در شرکت کنید، خود را متعهد می‌کنید که به برنامه از پیش تعیین شده پایبند باشید و سخت تلاش کنید تا به برنامه خود برسید. در واقع شما را مجبور می‌کند که به برنامه خود پایبند باشید. بنابراین عامل اجبار شما را مجبور می‌کند سخت کار کنید و کم کاری احتمالی را کنار بگذارید.

  • شهریه دانشگاه آزاد و پردیس خودگردان پزشکی بیشتر است یا دندانپزشکی

شهریه های دکتری پزشکی پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد به 2 بخش ثابت و متغییر تقسیم می‌شود. داوطلبان باید با دقت انتخاب کنند؛ تا براحتی اینده خود را ترسیم کنند، در این جدول شهریه دکتری پزشکی پردیس خودگردان 1403 - 1404 را بر اساس افزایش شهریه 10 الی 15 درصدی جدول شهریه سال قبل درج کرده ایم:

 

محدوده شهریه پزشکی پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد

دانشگاه های علوم پزشکی 1403 ( ریال)

رشته پزشکی
شهریه ثابت:24500000
شهریه متغیر:شهریه متغیر عمومی:واحد نظری:1,897,500
واحد عملی:2,530,000
دروس پایه:واحد نظری:4,427,500
واحد عملی:6,957,500
دروس اختصاصی:واحد نظری:5,692,500
واحد عملی آزمایشگاه:6,957,500
واحد کارآموزی:6,957,500
واحد پایاننامه:10,120,000

 

 

جهت تماس با مشاوره، سفارش، تهیه پکیج‌های اصلی موسسه حرف آخر: 09120663015 – 02166096851 - 09399585899

 

 

Medical science is one of the branches of experimental sciences in the field of entrance exam select ion. According to the field select ion booklet, admission to the medical field in public universities is done daily, excess capacity and self-governing or independent campuses. On this page, we would like to introduce the medical trends, explore many important points about this issue, find answers and resolve the questions and doubts in your mind so that you can get enough information.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

2 نظر
مریم وثوقی
دوشنبه چهاردهم خرداد ۰۳
پاسخ
(1)
()
مریم وثوقی
خيلي خيلي ممنونم از مقاله خوبتون. من با حرف اخر به پزشکي رسيدم. ارزوي خوشبختي براي شمام دارم
سلیمی
دوشنبه ششم شهریور ۰۲
پاسخ
(1)
()
سلیمی
با دکتراي پرستاري نمي شود رئيس بيمارستان شد رئيس بيمارستان براي متخصص و هيات علمي باشد با سپاس

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

whatsupmailaparatlinkedintwiter
logo

- دفتر مرکزی ما:
تهران، میدان انقلاب، ضلع جنوب شرقی، ساختمان مترجمان، ارتباط با موسسه رسمی حرف آخر: 02166096851
- شماره تلفن‌های تماس با بخش مشاوره و خرید پکیج:
09120663015 - 09399585899
آقای دکتر سامان یاری (مشاور تحصیلی و کنکوری)