روش خواندن و مطالعه درس شیمی | نکات بسیار کاربردی و مهم 1402 ,

menuordersearch
harfehakharpub.com
یکشنبه سیزدهم تیر ۰۰
(1)
(0)
روش خواندن و مطالعه درس شیمی | نکات بسیار کاربردی و مهم 1402

♦ مهم نیست رشته ریاضی هستید یا تجربی ...!
مهم نیست به فکر پذیرش در رشته های مجموعۀ پزشکی هستید یا رشته های زیرمجموعۀ شیمی و فناوری نانو ... شما با حرف آخر به هدف خود خواهید رسید...


به هر حال یکی از دروس اصلی شما در کنکور پیش رو درس شیمی است؛ و روش خواندن و مطالعه درس شیمی برای رسیدن به رشته دانشگاهی یا دستیابی به موقعیت شغلی مورد نظرتان، از جایگاه و اهمّیت ویژه ای برخوردار است. از قدیم به ما می‌گفتند شیمی یکی از دروس فراّر است که باید مدام مطالعه شود. ولی ما در این سلسله مقالات، که به چگونگی مطالعه خواندن درس شیمی اختصاص دارد (Method of reading and studying chemistry lessons)، قصد داریم تا شما را به این باور برسانیم که اتفاقاً این یکی از دروس شیرین و آسان به شمار می‌رود که تأثیر پُرشگفتی بر رتبه علمی و رشته دانشگاهی آینده شما دارد.

 

مقاله/پست ویژه: شیمی حرف آخر | شیمی 0 تا 100 و 6040 آپدیت جدید


این که چطور چنین درسی را بخوانیم تا هم در آزمون های دبیرستانی، پیش دانشگاهی و آمادگی کنکور موفق شویم و هم از درصد بالایی در کنکور برخوردار باشیم، موضوع اصلی این سلسله پست ما به شمار می‌رود. شما در پایان این سلسله مقالات خواهید آموخت که:

  • با چه روشی مسائل را در کمترین زمان ممکن حل کنید
  • چطور درس را مرور کنید!
  • با کدام تکنیک تست های پُر تکرار شیمی را با موفقیت پشت سر بگذارید!

♦ البته بد نیست از تجربیات رتبه های برتر کنکور هم استفاده کنیم. پس با ما همراه باشید.
با توجه به این موضوع که هر درسی محتوای متفاوت مخصوص به خود را در برمی‌گیرد لازم است که برای مطالعه هر کدام از دروس از یک روش به خصوص استفاده کنید تا نتیجه‌گیری بهتر یا موثرتری را از انجام این کار دریافت کنید. با انتخاب بهترین ترفند هر درس، شما موفق خواهید شد که میزان یادگیری خود را در آن درس بیشتر کنید. اکثر دانش آموزان برای مطالعه با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند؛ زیرا این درس علاوه‌ بر داشتن مطالب و مفاهیم حفظی، گستره‌ای از مسائل و محاسبات ریاضی را شامل می‌شود. همه این پیچیدگی‌ها موجب می‌شود که دانش آموز در کلاس‌های فوق العاده ثبت نام کنند یا یک معلم خصوصی استخدام کنند!

 

یکی از بهترین، صحیح ترین و موثرترین روش های مطالعه، روش (پس از اتمام) است که شامل شش مرحله است. اگر می‌خواهید محتویات یک کتاب یا فصل از یک کتاب را بدانید، ابتدا به سرعت کل فصل را در یک نگاه مرور کنید تا یک دید کلی از موضوعات و مفاهیم آن فصل به دست آورید. پیش‌خوانی، علاوه بر مقدمه‌ای اولیه برای موضوع، به شما کمک می‌کند تا نکات اصلی و فرعی را شناسایی کنید. پس از گذراندن مرحله پیش خواندن و آشنایی با مطالب، سعی کنید در مورد موضوع مطالعه سوال بپرسید. سوال پرسیدن ممکن است کمی طول بکشد و کمی مشکل باشد، اما تمرکز، دقت، سرعت کار شما را بسیار افزایش می‌دهد و یادگیری شما را آسان‌تر می‌کند. بهتر است به این نکته توجه کنید که استفاده از روش‌های موثر و صحیح مطالعه درس در کنار داشتن یک معلم خوب مانند مجموعه شیمی حرف آخر می‌تواند یادگیری شما را چندین برابر افزایش دهد. اما بهترین روش برای خواندن شیمی کنکور چیست؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با شیمی ۰ تا ۱۰۰ آشنا کنیم.

  • ۰ تا ۱۰۰ شیمی در مطالعه برای امتحانات نهایی و پایان ترم | آپدیت 1402 جدید

درس شیمی در رشته‌هایی مانند تجربی و ریاضی از دروس مهم و اختصاصی به حساب می‌آید. این درس همواره در دسته‌بندی دروس مشکل قرار می‌گیرد و کسب مهارت در آن، کار آسانی نیست. توصیه می‌شود که زمان بیشتری را به یادگیری این درس اختصاص دهید؛ چرا که شیمی کنکور با داشتن ضریب بالا می‌تواند یک درس سرنوشت‌ساز برای شما باشد. در نتیجه داشتن مهارت کافی و دانستن شیمی ۰ تا ۱۰۰ می‌تواند آینده شغلی بهتری را برای شما رقم بزند. بهترین راه برای افزایش مهارت در این درس، انتخاب یک رویه مناسب برای خواندن آن در طول دوران مدرسه و امتحانات است.

 

محصلین می‌توانند با ایجاد تغییراتی مناسب در شیوه خواندن و ایجاد یک هماهنگی میان برنامه‌های مدرسه و فراگیری این درس، دریافت یک نتیجه عالی در کنکور سراسری را تضمین کنند. همان طور که می‌دانید بین مباحث یک ارتباط و پیوستگی وجود دارد؛ به همین علت توصیه می‌کنیم پیش از آن که به سراغ یک مبحث جدید بروید، مباحث قبلی را به طور کامل مرور کنید تا به تسلط بیشتری برسید. باز هم محیط یادگیری آنلاین می‌تواند کمک کننده باشد. بر اساس مشاهدات خود از عوامل مهم در فرآیند یادگیری، آن بازخورد کلی مربوط به همه را ارائه می‌دهد. همچنین، موضوعات مختلفی که توسط و همچنین آغاز شده است در محیط آنلاین مورد بحث قرار می‌گیرند. به این ترتیب، آن خود را در طول یادگیری با شدت بیشتری هدایت می‌کند. در سطح خودتنظیمی، در فرآیندهای یادگیری در یک موضوع خودتنظیمی بازخورد (همتایان) را می‌خواهند و ارائه می‌دهند.


این کار موجب می‌شود که دانش آموز پیش از ورود به یک مبحث جدید، مشکلات پایه‌ای خود در را رفع کند. همچنین توصیه می‌کنیم که هر مبحث را بلافاصله پس از کلاس این درس مطالعه کنید تا مطالب، ماندگاری بیشتری در ذهن شما داشته باشند و بهتر و راحت‌تر تفهیم شوند. البته نمی‌توان تاثیرات خلاصه نویسی و یادداشت برداری از سخنان دبیر و مرور آن‌ها را در فراگیری بهتر و مرور سریع‌تر را بی‌تاثیر دانست. همچنین شما می‌توانید در زمان مرور این درس، پرسش‌هایی که برای‌تان ایجاد می‌شوند را یادداشت کرده و در یک زمان مناسب با دبیر خود در میان بگذارید.

 

چند نکته مهم در رابطه با امتحان نهایی شیمی که باید بدانید! چطور درس شیمی را مطالعه کنید؟

همان طور که می‌دانید، سراسری برگزار کردن امتحانات نهایی و عدم دخالت دبیر شما در طرح سوالات آن، شما را مجاب خواهد کرد که خط به خط کتاب خود را بدون حذف هیچ مطلبی مطالعه کنید. اصلی‌ترین منبع برای امتحان نهایی همین کتاب درسی است؛ البته استفاده از جزوات و کتاب‌های کمک درسی در کنار آن خالی از لطف نیست. برای مرور سریع‌تر و بهتر می‌توانید خلاصه‌هایی که از قبل تهیه کرده‌اید را بخوانید. نکته‌ای که بعضی از دانش آموزان به آن توجه نمی‌کنند و به خاطر آن متضرر می‌شوند این است که در زمان مطالعه برای پاسخگویی به سوالات نهایی باید تمامی مفاهیم، تعاریف، فرمول‌ها، اعداد، جدول‌ها، نمودارها، عکس‌ها و حاشیه‌ها را کاملا بخوانید یا به خاطر بسپارید.

 

حتی قسمت‌های فکر کنید، آزمایش کنید و حل مسئله که شاید در نگاه اول بی‌اهمیت به نظر برسند، ممکن است یک منبع برای طرح سوالهای طراحان امتحان نهایی باشند.

البته حل سوال یک مرحله بسیار مهم برای خواندن امتحان نهایی است؛ زیرا تنها با حل سوالات متعدد شما می‌توانید میزان دانش خود را بسنجید. در صورت استفاده از پکیج و دبیر مدرس حتما رزومه و بیوگرافی علمی وی را مد نظر قرار دهید و ما روشهای دکتر علی سلوکی مدرس شیمی را پیشنهاد می‌دهیم؛ شیمی این استاد بسیار کمک کننده است و به عنوان برترین در کشور شناخته می‌شود.

 

انجام این کار همچنین می‌تواند شما را با نحوه پاسخگویی به سوالات در امتحان نهایی آشنا کند. برای بهبود عملکرد خود، توصیه می‌کنیم که سوالات امتحان‌های نهایی مربوط به سال‌های قبل را تهیه کرده و آن‌ها را مطالعه کنید. توجه داشته باشید که دریافت یک نمره عالی در دروس امتحان نهایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ چرا که با کسب نمرات بهتر و معدل بالاتر، شما درصد تاثیر مثبت بیشتری را برای کنکور سراسری دریافت خواهید کرد. این گونه می‌توانید نگرانی کمتری از بابت پایین زدن درصد کنکور خود داشته باشید.

بهترین روش برای مطالعه شیمی کنکور چیست؟ چگونه مفاهیم و نکات کلیدی درسی را به خاطر بسپاری

اگر شما می‌خواهید رتبه خوبی را در آزمون سراسری کسب کنید، لازم است درصد خود را بالا ببرید. این درس از دروس اختصاصی برای رشته‌های تجربی / ریاضی است و میزان تاثیرگذاری بالای آن در رتبه، شیمی اختصاصی کنکور را به یک درس سرنوشت ساز برای داوطلبان تبدیل می‌کند. خبر خوب این است که شما می‌توانید با به کارگیری چند روش موثر و فراگیری شیمی ۰ تا ۱۰۰، درصد خوبی را در این درس کسب کنید.

 

اولی ها معتقدند که می‌توانند از مهارت های خود برای کمک به یادگیری استفاده کنند در چنین رویکردهای، شناخت ها، انگیزه ها و یادگیری افراد قابل درک نیست مگر اینکه زمینه اجتماعی و فرهنگی، مانند حمایت معلمان و بازخورد از همسالان، در نظر گرفته شود. ترکیب مطالعه مفهومی را به تصویر می‌کشد. یافته هایی که در مدل نشان داده شده است بر اساس پنج مطالعه و همکاران است. در آموزش معلمان ابتدایی، شامل یک مطالعه مروری، یک مطالعه توسعه ابزاری دو مطالعه تجربی که به دنبال پویایی استفاده از استراتژی‌های یادگیری فراشناختی است.

 

به خواندن به عنوان بخش مهمی از پیش مطالعه فکر کنید، اما یادگیری اطلاعات مستلزم درگیر شدن فعالانه با مطالب است. مشارکت فعال فرآیند ساختن معنا از متن است که شامل ایجاد ارتباط با سخنرانی ها، شکل دادن به مثال ها و تنظیم یادگیری خود می‌شود. مطالعه فعال به معنای برجسته کردن یا خط کشیدن زیر متن، بازخوانی یا به خاطر سپردن رو به رو نیست. اگرچه این فعالیت ها ممکن است به درگیر نگه داشتن شما در کار کمک کنند، اما آنها تکنیک های مطالعه فعال در نظر گرفته نمی‌شوند و به طور ضعیفی با یادگیری بهبود یافته مرتبط هستند

 

تنها کاری که باید بکنید این است که از روش‌های کاربردی اثبات شده برای مطالعه شیمی کنکور استفاده کنید تا نتایج بی‌نظیر آن را مشاهده کنید. خیلی از داوطلبان زمان زیادی را به خواندن و مطالعه اختصاص می‌دهد؛ اما استفاده از یک روش مطالعاتی نادرست موجب می‌شود که علی‌رغم تلاش‌های بسیار، داوطلبان موفق به کسب نتیجه دلخواه خود در این مسیر نشوند و نتیجه تلاش‌های خود را آن طور که باید دریافت نکنند. در ادامه قصد داریم شما را با شیمی ۰ تا ۱۰۰ و روش صحیح مطالعاتی آشنا کنیم.

نخستین گام برای مطالعه اصولی شیمی کنکور: فهم صحیح، عمیق و اصولی مفاهیم - روش مطالعه دهم نظام جدید

برای فهم بهتر کافی است که شما در کلاس درس تمام توجه و تمرکز خود را صرف یادگیری کنید و به خوبی به سخنان استاد گوش فرا دهید. توجه کنید که در این حین حتما از سخنان استاد یا معلم خود یادداشت برداری کنید؛ زیرا مطالعه این یادداشت‌ها در زمان مرور مطالب نه تنها به فهم و یادگیری بیشتر شما کمک می‌کند، بلکه فرایند مرور را نیز تسریع خواهد بخشید. توصیه می‌کنیم که هیچ کدام از کلاس‌های درس خود را از دست ندهید و همواره در طول کلاس‌ها (مانند جلسات خوب تدریس استاد سلوکی) فعال باشید؛ چرا که فعالیت بیشتر در کلاس درس موجب می‌شود شما به تست‌ها و پرسش‌ها راحت‌تر و سریع‌تر پاسخ دهید. در صورتی که نکته‌ای از درس برای شما مبهم است، حتما درباره آن از استاد خود سوال کنید و از او بخواهید تا ایرادات شما را رفع کند.

دومین گام برای مطالعه درس شیمی کنکور: مرور مطالب خوانده شده/ کلکسیون روش مطالعه یازدهم رتبه های برتر 1402

مرور مطالب خوانده شده بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند به تثبیت مطالب در ذهن شما کمک کند. با توجه به پیوستگی و پیچیدگی نسبی، شما باید همیشه یک ساعت را به مرور مطلب های گذشته اختصاص دهید تا هیچ نکته مهمی از یادتان نرود. البته تست زنی یکی از روش‌های سریع مرور مطالب است که در کنار خواندن نکات خلاصه می‌تواند مفید باشد.


- سومین گام برای مطالعه درس شیمی کنکور: تست زنی
تست‌زنی بهترین راه برای محک زدن اطلاعات شما است پیش از آن که در آزمون سراسری شرکت کنید. شما با انجام این کار می‌توانید دانش و علم خود را مطابق با بودجه‌بندی‌های سراسری ارزیابی کنید و بدانید که در صورت شرکت در این آزمون، به چند درصد از پرسش‌ها پاسخ صحیح خواهید داد و به کدام مباحث تسلط بیشتری دارید.

 

شما می‌توانید با شبیه‌سازی کردن شرایط دفترچه سراسری، مثلا تعیین زمان و زمان‌بندی برای پاسخگویی به پرسش‌ها، به سوالات سال‌های قبل پاسخ دهید و در پایان پاسخ‌های خود را بررسی کنید. بهتر است زمانی را صرف ریشه‌یابی علت پاسخ‌های اشتباه خود کرده و ایرادات خود را رفع کنید. انجام این مراحل به افرایش دقت، سرعت عمل، دانش و مهارت پاسخگویی شما به پرسش ها کمک می‌کند و موجب می‌شود که درصد پاسخگویی خود در امتحان اصلی را بالا ببرید.

  • سخن پایانی این یادداشت

در این مقاله در رابطه با نحوه صحیح خواندن درس شیمی و شیمی ۰ تا ۱۰۰ (harfe akhar chemistry) با شما صحبت کردیم و به شما توضیح دادیم که در موقعیت‌های مختلف و به منظورهای مختلف چگونه می‌توان کتاب را مطالعه کرد و بازدهی بیشتری دریافت کرد. حتما نمونه های خوب یک مدرس استاد را ببینید تا با انتخاب بسته های آموزشی خوب و پکیج شیمی کنکور آشنا بشید و نمونه تدریس شیمی حرف آخر یکی از بهترین ها در کشور می‌تواند باشد.

 

با توجه به اهمیت بسیار بالای این درس، توصیه می‌کنیم که آزمون را جدی بگیرید و اگر مشکلی در رابطه با این درس و مفاهیم آن دارید، هر چه سریع‌تر در صدد رفع آن برایید. اگر لازم است برای مطالعه بهتر و موثرتر و افزایش توانایی خود در پاسخگویی به پرسش‌ها و تست‌های این درس از منابع کمک آموزشی مانند پکیج ها (شیمی 6040) و جزوات یا از مدرس‌های برتر ما کمک بگیرید. همان طور که در این مقاله گفته شد، تست‌زنی و مرور این درس دو نکته بسیار مهم هستند که رعایت کردن صحیح و اصولی آن‌ها می‌تواند مهارت شما را در پاسخگویی به سوالات به طرز معجزه آسایی زیرورو کند؛ بنابراین بهتر است درباره روش خواندن و مطالعه هیچ وقت از کنار این دو نکته بسیار مهم ساده عبور نکنید.!!


- شیمی کامل حرف آخر را چطوری تهیه کنم؟!
دانش آموزان و داوطلبان برای مشاوره رایگان و تهیه پکیج ها و سایر منابع ما، از انتشارات مرکزی حرف آخر واقع در تهران، با شماره های زیر می‌توانند تماس حاصل بفرمایند:
شماره تلفن مستقیم مشاورین ارشد: 09120663015 – 09399585899
تلفن دفتر مرکزی بخش فروش: 02166096851

 

Considering the high importance of this lesson, we recommend that you take the test seriously and if you have any problems related to this lesson and its concepts, try to solve it as soon as possible. If it is necessary to study better and more effectively and to increase your ability to answer the questions and tests of this lesson, get help from educational resources such as packages and pamphlets or  from our top lecturers.

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

whatsupmailaparatlinkedintelegramtwiter
logo

- دفتر مرکزی ما:
تهران، میدان انقلاب، ضلع جنوب شرقی، ساختمان مترجمان، ارتباط با موسسه رسمی حرف آخر: 02166096851
- شماره تلفن‌های تماس با بخش مشاوره و خرید پکیج:
09120663015 - 09399585899
آقای دکتر سامان یاری (مشاور تحصیلی و کنکوری)