روش مطالعه درس فیزیک - نکات مهم خواندن برای کنکور و امتحانات ,

menuordersearch
harfehakharpub.com
یکشنبه ششم تیر ۰۰
(0)
(0)
روش مطالعه درس فیزیک - نکات مهم خواندن برای کنکور و امتحانات

آشنایی با روش مطالعه درس فیزیک

روش مطالعه درس فیزیک یکی از اصلی ترین موضوعات مربوط به کنکور و تست زنی فیزیک آن است. اینکه شما چه روش مطالعه درس فیزیک را انتخاب می‌کنید و چگونه و با چه برنامه ریزی این کار را انجام می‌دهید، از اهمیت بالایی برخوردار است.

همان طور که می‌دانید فیزیک درسی است که در کنکور و تست زنی فیزیک ضریب بالایی داشته و در کسب نمره نهایی موثر است. پس برای اینکه در امتحانات و کنکور و یادگیری درس فیزیک موفق شوید، باید با انواع روش مطالعه درس فیزیک آشنایی کاملی داشته باشید.

فیزیک کنکور بخش مهمی از سوالات مربوط به رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی را شامل می‌شود و درسی است کاملا مفهومی که با فرمول ها و اعداد مفاهیم لازم را می‌رساند. برای اینکه بتوانید در مطالعه درس فیزیک موفق شوید، بایستی به اصول کلی و شیوه مطالعه فیزیک به سبک‌‌‌‌های صحیح دقت کنید.


- دیگران نیز پرسیده اند:

روش مطالعه فیزیک برای امتحان
روش خواندن فیزیک شب امتحان
چگونه فیزیک را 100 بزنیم
چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم؟
روش مطالعه فیزیک محصل ایرانی
چگونه فیزیک را از صفر شروع کنیم
چگونه در فیزیک 20 بگیریمیکی از بهترین روش مطالعه درس فیزیک، حل مسئله است. وقتی شما یک مسئله فیزیک را حل می‌کنید، در واقع مفاهیم و نکات ریزی را که در درون مطلب مخفی است را پیدا می‌کنید. به دست آوردن جواب صحیح با استفاده از تمرین و تکرار و تداعی در ذهن، از عوامل موثر یادگیری در درس فیزیک است.

البته بحث کنکور مقداری با درس خواندن عادی تفاوت دارد. شما در مطالعه عادی، مطالبی را می‌خوانید و این مطالب در حافظه کوتاه مدت شما ماندگار می‌شوند. در حالی که در کنکور روش مطالعه درس فیزیک متفاوت است و شما باید بر تمامی مسائل و تعاریف و فرمول‌‌‌‌های مربوطه، تسلط کافی را داشته باشید.

بنابراین باید محصولات و آموزش‌‌‌‌های کمک درسی خوبی را داشته باشید، برای نمونه پکیج فیزیک حرف آخر با تدریس کامل مفاهیم و نقشه راه باعث راندمان بالا و تسلط واقعی میشود

روش بخش بندی و طبقه بندی عناوین و موضوعات مختلف فیزیک

یکی از اصول اولیه و روش مطالعه درس فیزیک، طبقه بندی و مشخص کردن عناوین و مباحث مورد مطالعه است. وقتی شما منابع و مطالب اصلی را طبقه بندی کرده و در برنامه ریزی خود لحاظ می‌کنید، در واقع یک ساختار کلی در مورد مباحث و میزان مطالعه و سختی و آسانی ها را به دست می‌آورید.


برای مثال شما می‌توانید برای سال‌‌‌‌های اول و دوم و سوم دبیرستان-متوسطه دوم، مطالب مربوط به الکتریسیته را جدا کرده و متناسب با نوع مطلب، مطالعات لازم را انجام دهید. بهتر است به سرفصل هایی که در کتاب موجود است، دقت کنید. این سر فصل ها را به طور خلاصه بنویسید تا موضوع مورد نظر و میزان مطالعه لازم را بدانید.

همچنین بهتر است که مطالب مرتبط موجود در سر فصل ها را به طور خلاصه جمع بندی کنید. دومین کار و یکی از مراحل مربوط به روش خواندن، بررسی کتاب درسی شما است. پیشنهاد می‌شود با استفاده از منابع خوب

به صورت دقیق آموزش ها را ببینید و به خاطر سپاری را به حداکثر برسانید. بسته آموزشی فیزیک 0 تا 100 و 6040 با تدریس استاد کامیار حاوی تمامی نکات و موارد ویژه گفته شده است و دانش آموز را از جزوه نویسی و اتلاف زمان بی نیاز می‌کند

بهتر است عناوین کتاب، همراه با موضوعات و خلاصه و چکیده مطالب را در جایی یادداشت برداری کرده تا همیشه بتوانید ارتباط لازم بین موضوعات مختلف را درک کنید.

در بررسی کتاب، مطالب قدیمی یا حذف شده را یادداشت کرده و مقدمات فصل را بخوانید تا تصویر ذهنی مناسب از موضوع مورد نظر در ذهن شما ماندگار شود.

توصیه‌‌‌‌های مربوط به روش مطالعه درس فیزیک
در این قسمت برخی توصیه ها و نکات لازم در مورد روش مطالعه درس فیزیک را خدمتتان بیان می‌کنیم:

  • مرور مطالب جمع بندی شده
  • حل مسائل و تمرینات مهم
  • یادداشت برداری هنگام مطالعه
  • مطالعه به صورت دوره ای و تمرین و تکرار کافی
  • استفاده از فرمول ها و درک روابط بین آن ها

روش یادداشت برداری و خلاصه نویسی درس فیزیک

سعی کنید همواره مطالبی را که با بررسی عناوین و موضوعات مختلف نوشته اید، را جمع بندی کنید. وقتی شما فهرست عناوین و چکیده ای از مطالب را جمع بندی کرده و می‌خوانید، در واقع به طور تدریجی و پیوسته، ذهن خود را برای یادگیری هر چه بهتر مفاهیم و فرمول‌‌‌‌های فیزیک آماده می‌کنید.

پس در دومین توصیه و روش مطالعه درس فیزیک، حتما تمرینات و مسائل مختلف را حل کنید. وقتی تمرینات کتاب درسی یا کتاب کمک آموزشی را حل می‌کنید، ذهنتان و تصورتان از فرمول ها و مفاهیم پر می‌شود و فقط در این حالت است که می‌توانید به صورت عمیق، سوالاتی متفاوت درباره موضوعی که مطالعه کرده اید، بیان کنید.

مطرح کردن پرسش و پاسخ به صورت شخصی برای خودتان، باعث می‌شود که علاقه بیشتری به موضوع مورد نظر پیدا کنید که این امر در یادگیری هر چه بهتر شما، تاثیر مثبت دارد.
ذکر این قضیه نیز مهم است اینکه حتما از مدرس برتر و آموزش تصویری مناسب در منزل استفاده کنید و در موسسه حرف آخر، استاد پیمان کامیار محبوب ترین در تدریس فیزیک بوده که بصورت عالی درس تخصصی فیزیک را برای هر 2 رشته ریاضی و تجربی، آسان کرده است، استفاده از الگو و حداکثر آسان سازی فرمول‌‌‌‌های زیاد علم فیزیک بزرگترین سبک وی است.
سبک ایشان بسیار موفق است و کسانی که به دنبال روش‌‌‌‌های نوین هستند، تاثیر خوب تدریس ایشان را بر آموزش و پیشرفت خود را در طی مشاهده فیلم‌‌‌‌های آموزشی استاد کامیار دیده اند

چکیده ای از مطالب مربوط به روش مطالعه درس فیزیک شامل موارد ذیل است:

  • مطالعه و دیدن فیلم‌‌‌‌های آموزشی بصورت کاملا فعال
  • پرسش و پاسخ و درک مسئله
  • مرور مطالب از اول به شکل خلاصه
  • درک ارتباط بین مفاهیم و فرمول ها با استفاده از آموزش قوی (پکیج و DVD)
روش مرور مطالب و مطالعه فعال و درک روابط بین فرمول ها و مفاهیم فیزیک

یکی از اصلی ترین الزامات انواع روش مطالعه درس فیزیک، مطالعه فعال است. گفتیم که فیزیک درسی است کاملا مفهومی که این مفهوم با استفاده از فرمول ها و روابط مختلف، شکل معناداری پیدا می‌کند. همیشه سعی کنید از خودکار و کاغذ و بسته‌‌‌‌های تدریس تصویری کمک درسی در مطالعه فیزیک استفاده کنید.

وقتی شما فقط روخوانی می‌کنید، مطالب به طور کامل برای شما قابل درک نیست و احساس گنگ بودن می‌کنید. اما وقتی چیزی را می‌نویسید یا می‌بینید (فراگیری به روش دی وی دی و سی دی)، ذهن شما فعال شده و مطالب را به سرعت ضبط می‌کند. در نتیجه تاثیر بیشتری در یادگیری دارد. سعی کنید مطالعات خود را به صورت دوره ای انجام دهید و با قبل از محصول و مرجع خوب، نمونه تدریس فیزیک را حتما ببینید.

منظور از مطالعات دوره ای این است که بعد از مطالعه چند فصل، بهتر است یک بار دیگر از اول فصل، شروع به یادگیری و دوباره خوانی بکنید. این مطالعه مجدد، باید با صدای بلند و به صورت آرام صورت بگیرد. وقتی چنین کاری می‌کنید، کل مطالب مطالعه شده را دوباره یادآوری می‌کنید و دیگر نیازی به تکرار مطالب نیست.

پنجمین نکته در مورد روش خواندن این است که سعی کنید ارتباط بین فرمول ها و روابط و مفاهیم موجود در یک مسئله را درک کنید و از متد الگو استفاده کنید. وقتی شما مسئله ای را حل می‌کنید، ممکن است نکته مهمی را در مورد مسئله درک کنید یا به فرمول خاصی دسترسی بیابید

در این صورت حتی اگر روش شما کاملا هم اشتباه باشد، شما با مسئله مورد نظر درگیر شده و در مورد آن تحقیق کرده و بر مطلب مورد نظر مسلط می‌شوید.

این نکته به خصوص زمانی قابل استفاده است که بحث سوالات مفهومی مطرح باشد. هر ساله در کنکور، سوالات مفهومی خاصی در درس فیزیک می‌دهند که شما با این روش مطالعه درس فیزیک، می‌توانید به‌ آنها پاسخ صحیح دهید

روش مطالعه درس  فیزیک
چطور فیزیک حرف آخر را تهیه کنم؟ قیمت، جزئیات و ارسال آن چگونه است!
دانش آموزان و داوطلبان کنکور متوسطه دوم، برای تهیه پکیج فیزیک حرف اخر از دفتر مرکزی انتشارات ما واقع در تهران و دریافت مشاوره رایگان تلفنی از دپارتمان نخبگان، میتوانند با شماره 09120663015 تماس حاصل فرمایند.


گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

ما را در شبکه‌‌‌‌های اجتماعی دنبال کنید

whatsupmailaparatlinkedininstagramtelegramtwiter
logo

- دفتر مرکزی ما:
تهران، میدان انقلاب، ضلع جنوب شرقی، ساختمان مترجمان، دفتر مرکزی موسسه حرف آخر: 02166096851
- شماره تلفن‌‌‌‌‌های تماس با بخش مشاوره و فروش:
09120663015 - 09399585899
آقای دکتر سامان یاری (مشاور ارشد تحصیلی)

گفتگو را شروع کنید
سلام! برای چت با حرف آخر بر روی هر کدام از اکانت‌‌‌‌های پشتیبانان ما که میخواهید کلیک کنید.